Od 20 do 29 lat

Wszyscy:

Raz w roku – poziom cukru we krwi, morfologia, OB, badanie ogólne moczu, przegląd stanu zębów. Raz na 2 lata rtg klatki piersiowej; co 5 lat lipidogram (poziom cholesterolu i trójglicerydów). Co roku badanie wzroku – osoby noszące okulary, 2 razy w roku – cukrzycy.

Kobiety:

Raz w roku – poziom cholesterolu (jeśli zażywają pigułki hormonalne). Co 6 miesięcy USG piersi. Minimum raz w roku: badanie podstawowe u ginekologa i cytologiczne. Raz w miesiącu samobadanie piersi.

Od 30 do 39 lat

Wszyscy:

Raz w roku – pomiar ciśnienia krwi, poziom cukru, morfologia, OB, ogólne badanie moczu, EKG przy zagrożeniu chorobą wieńcową. Raz na 2 lata rtg klatki piersiowej (palacze co roku). Raz na 3–5 lat lipidogram, badanie wzroku u zdrowej osoby, noszącej okulary (raz do roku), cukrzycy (2 razy do roku). Raz na 5 lat kolonoskopia, badanie słuchu. Raz w roku kontrolna wizyta u dentysty.

Kobiety:

Raz w roku przy stosowaniu antykoncepcji doustnej lipidogram oraz USG piersi. Raz w miesiącu samobadanie. Po raz pierwszy w wieku 35–40 lat mammografia.

Od 40 do 49 lat

Wszyscy:

Raz w roku – morfologia krwi i OB, poziom cukru, ogólne badanie moczu, przegląd stanu uzębienia. Wzrok: raz w roku osoby noszące okulary; 2 razy w roku cukrzycy. Podczas każdej wizyty u lekarza pomiar ciśnienia krwi (jeśli wyniki są nieprawidłowe – raz na 4 tygodnie). Co 1–3 lata EKG. Co 3–5 lat kontrola słuchu (przy pracy w hałasie – raz w roku). Co 2 lata rtg klatki piersiowej (palacze raz w roku). Raz na 2 lata lipidogram.

Kobiety:

Raz na 3–5 lat lipidogram do okresu menopauzy, jeśli zażywają pigułki antykoncepcyjne – raz w roku. Co 3 lata densytometria (badanie kości). Co 1–2 lata mammografia piersi. Raz w roku USG piersi, cytologia i badanie ginekologiczne. Raz w roku badanie USG jamy brzusznej i narządów rodnych.

Mężczyźni:

Co 5 lat lipidogram (po ukończeniu 45. roku życia co roku). Co roku badanie prostaty przez odbyt (per rectum) – od 45. roku życia. Co 3 lata gastroskopia. Raz na 3 lata USG jamy brzusznej.

Od 50 do 59 lat

Wszyscy:

Raz w roku – morfologia krwi i OB, poziom cukru, badanie ogólne moczu, EKG, USG jamy brzusznej, lipidogram, kontrola stanu zębów, poziom hormonów tarczycy. Co 2 lata – rtg klatki piersiowej (palacze co roku), kontrola słuchu, badanie wzroku (osoby z cukrzycą i nadciśnieniem raz w roku). Raz na 3 lata kolonoskopia. Podczas każdej wizyty u lekarza pomiar ciśnienia krwi.

Kobiety:

Raz w roku – cytologia i badanie ginekologiczne, badanie cytohormonalne w razie dolegliwości, mammografia oraz USG piersi. Dwa razy w roku lipidogram, densytometria.

Mężczyźni:

Co pół roku u lekarza pierwszego kontaktu i raz w roku u urologa prostata (badanie per rectum). Raz w roku badanie markerów nowotworowych prostaty – PSA. Raz na 2 lata gastroskopia.

60 lat i więcej

Wszyscy:

Podczas każdej wizyty u lekarza pomiar ciśnienia tętniczego krwi, nie rzadziej niż raz w roku (jeżeli wyniki są nieprawidłowe – co 4 tygodnie). Raz w roku morfologia krwi i OB, poziom cukru, ogólne badanie moczu, poziom hormonów tarczycy, EKG, USG jamy brzusznej, lipidogram, kontrola stanu zębów. Co 2 lata rtg klatki piersiowej (palacze raz w roku), badanie wzroku również pod kątem jaskry i zaćmy, kontrola słuchu.

Kobiety:

Raz w roku – densytometria, mammografia, USG piersi, badanie ginekologiczne i cytologia, USG jamy brzusznej oraz narządów rodnych.

Mężczyźni:

Co pół roku u lekarza pierwszego kontaktu i raz w roku u urologa prostata (badanie per rectum). Raz w roku badanie markerów nowotworowych prostaty – PSA. Raz na 1–2 lata gastroskopia.