Co prawda to marchewka nie żeń szeń ale podobieństwo jest  dlaczego? Dzisiaj o Adaptogenach czyli jak zmniejszyć poziom stresu, a także wpływ telefonów i monitora na  ekspozycję  światła niebieskiego a co za tym idzie  może obniżyć produkcję melatoniny i zaburzyć rytm dobowy, jak też zaszkodzić oczom.
O czym będzie?
Ashwagandha
Rożeniec górski
Żeń szeń
Gotu kola
Adaptogeny to grupa substancji zawartych w niektórych roślinach czyt.jw
Stymulują organizm do działania poprzez zmniejszenie odczuwania zmęczenia, mają działanie anaboliczne, antyoksydacyjnemu i przeciwzapalne. Uwaga
Adaptogeny nie leczą schorzeń, ale pomagają im zapobiegać...
Min.
-wspieraja właściwy metabolizm
-wspomagają procesy myślowe
-wzmacniają odporność organizmu
-chronią wątrobę
Dla kogo? Dla osób zestresowanych, zabieganych pomagają utrzymać dobra kondycję psychofizyczną. Niektóre adaptogeny  mają też cechy  afrodyzjaków wpływają na płodność i poprawiają libido.
Ashwagandha znana także jako indyjski żeń szeń lub witania ospała to roślina, która na fali popularności medycyny ajurwedyjskiej, zyskuje coraz większą popularność u nas. Cenne składniki znajdujące się w owocach i korzeniu rośliny znalazły zastosowanie w terapii wielu schorzeń. Wykorzystywane są w kuracji problemów z płodnością u mężczyzn, wspomagają też w walce z wieloma schorzeniami, a także mają korzystny wpływ na ogólną kondycję naszych organizmów.
Różeniec górski to roślina, która rośnie głównie na obszarach okołobiegunowych. Często określana jest jako ,,arktyczny korzeń’’, ponieważ zdecydowanie dobrze czuje się w zimnych regionach. W Polsce także występuje. Roślinę spotkać można w Sudetach lub Karpatach na lodowych szczytach na terenie Parków Narodowych. Wśród ludów Syberii jest rośliną numer jeden, jeżeli chodzi o wykorzystywanie do celów leczniczych, a rosyjscy uczeni potwierdzają uzdrawiające właściwości rośliny, podobne do tych, jakie ma korzeń żeń-szeń.

Stosowany przeze mnie Gotu kola to

Strona główna
Nowości
Promocje
Suplementy Diety
Pielęgnacja
Mama i dziecko
Zdrowie
Dla domu
Dolegliwości
Zestawy prezentowe
Kontakt
Medpak
0
Strona główna  Blog  Poradniki  Gotu kola - działanie, dawkowanie, właściwości
Gotu kola - działanie, dawkowanie, właściwości
 Poradniki 3297 odwiedzin 0 komentarzy
Gotu kola - działanie, dawkowanie, właściwości
Gotu Kola, czyli wąkrotka azjatycka, występuje głównie w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, m.in. na Madagaskarze, w Afryce Centralnej i Południowej, a także w Chinach i Indiach. Nazwa tej rośliny w dosłownym tłumaczeniu oznacza liść o kielichowym kształcie. W niektórych rejonach natomiast liście Gotu Kola nazywane są źródłem życia ze względu na ich dobroczynne właściwości, a także możliwość wykorzystanie w medycynie zarówno liści jak i łodyg. Jest to szczególnie korzystne zjawisko, bowiem w zależności od terenów, na których rośnie, Gotu Kola może mieć większe liście lub dłuższe korzenie.

Właściwości znane od lat
Dawniej Gotu Kola była stosowana w formie kompresów na oparzenia, a także w przypadku ran postrzałowych. Obecnie jej przeznaczenie nieco się zmieniło, jednak właściwości nadal są takie same. Roślina ta zawiera duże ilości substancji z grupy pentacyklicznych saponin triterpenowych. Triterpnetyny natomiast wykazują zdolność do pobudzenia tworzenia się w stawach, tkankach i kościach kolagenu, który nie tylko wspiera ich działanie, ale także stanowi ochronę przed nadmiernym ścieraniem się kości. Te same substancje aktywne są w stanie również wpłynąć na lepszy stan naczyń krwionośnych, a także regulować prace przekaźników nerwowych, które odpowiadają za przekazywanie informacji w mózgu.

Niezależnie od tego, czy Gotu Kola stosowana jest w formie kompresów, czy podawana w innej postaci, jej pozytywny wpływ na organizm nie pozostawia najmniejszych wątpliwości...
Jeszcze krótko o melatoninie która stosuje cyklicznie w okresie jesienno zimowym Melatonina, zwana “hormonem snu”, odpowiada za regulowanie naszego zegara biologicznego. Jej obecność warunkuje nie tylko odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu, ale i wpływa na komfort naszego życia. Bezsenność, kłopoty ze snem czy przebudzanie się w nocy mogą być bowiem spowodowane niewłaściwym poziomem melatoniny w naszym organizmie.

Osobiście polecam stosowanie adaptogenow naprzemiennie