Zajść w ciążę w ciągu pierwszych dwóch miesięcy starań udaje się tylko największym szczęśliwcom. Poczęcie dziecka zajmuje zwykle trochę więcej czasu, a niekiedy wymaga od partnerów sporego wysiłku. Choć nasz wpływ na sam proces zapłodnienia jest ograniczony, możemy jednak próbować go przyspieszyć. W jaki sposób zajść w ciąże  w krótkim czasie? Oto kilka praktycznych wskazówek które mam nadzieje pomogą :)

Zdrowie Aktywność Fizyczna Dieta!!!

Starając się o dziecko powinniście być w jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Obydwoje, nie tylko Ty, ale również Twój partner! Jeśli chcecie, aby Wasze starania zakończyły się sukcesem, musicie zapomnieć o alkoholu i papierosach. Wszelkie używki mają niekorzystny wpływ na jakość plemników i komórek jajowych, nie mówiąc już o rozwijającym się w łonie kobiety maleństwu. Waga jest kolejnym czynnikiem, który ma ogromne znaczenie przy staraniach o dziecko. Nie może być ona ani za wysoka, ani za niska. W utrzymaniu optymalnej masy ciała pomoże Ci zbilansowana dieta i regularne (ale niezbyt forsowne) ćwiczenia. Już 3 miesiące przed poczęciem powinnaś też fortyfikować jedzenie kwasem foliowym, który będzie chronił Twoje dziecko przed takimi schorzeniami, jak choćby rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, czy zespół Downa.

A co z tatą:). Nałogi i tłusta dieta mogą bowiem obniżyć parametry męskiego nasienia, podobnie jak wysokie temperatury. Przypilnuj więc, aby Twój partner zbytnio się nie przegrzewał. Jeśli do tej pory regularnie chodził do sauny, lubił trzymać laptopa na kolanach, a telefon komórkowy w kieszeni spodni, to dla dobra sprawy (waszej przyszłej ciąży) powinien zmienić nawyki.

Jak zajść w ciążę: nie wystarczy tylko uprawiać seks…

Trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy to robić! Twoje ciało jest bowiem zdolne do poczęcia dziecka tylko przez kilka dni w ciągu całego cyklu. Moment ten nazywa się owulacją (jajeczkowaniem) i polega na uwolnieniu do jajowodu komórki jajowej, którą plemnik będzie mógł potem zapłodnić.

To kiedy współżyjecie ma więc decydujące znaczenie przy staraniach o dziecko. Wyznaczenie terminu owulacji nie jest jednak taką prostą sprawą, zwłaszcza jeśli masz nieregularne cykle.Jajeczkowanie przypada zwykle na 14 dzień cyklu, jednak tylko przy tych 28-dniowych. Jeśli Twój cykl jest dłuższy lub krótszy, owulacja może wystąpić w innym terminie. Skąd będziesz wiedziała, że nadszedł właśnie ten moment? Przede wszystkim bacznie obserwuj swoje ciało. O tym, że masz owulację może świadczyć podwyższona temperatura ciała oraz zmiana wyglądu śluzu szyjkowego – z mętnego i lepkiego, w przeźroczysty i bardziej rozciągliwy. Pomocne w ustaleniu terminu owulacji mogą być również dostępne w Internecie kalkulatory dni płodnych.Pamiętaj też, że plemniki są w stanie przeżyć w Twojej pochwie od 3 do nawet 5 dni.

Komórka jajowa po uwolnieniu się do jajowodu ma na to mniej czasu – może zostać zapłodniona tylko przez ok. 24 godziny. Oznacza to, że największe szanse na poczęcie dziecka macie już 3 dni przed owulacją i 1 dzień po niej.

Jak zajść w ciążę: przede wszystkim „wrzućcie na luz!”

Starania o dziecko mogą być stresujące, zwłaszcza gdy trwają już od jakiegoś czasu. Niczego jednak nie wskóracie, jeśli będziecie pod presją. Wręcz przeciwnie! Stres może zwyczajnie uniemożliwić Wam zajście w ciążę. Zrelaksujcie więc i cieszcie sobą nawzajem, zamiast nerwowo wyliczać dni płodne i niepłodne.