Nadmiar jak i niedobór  węglowodanów (cukrów) w diecie oraz  nieodpowiednia ich jakość mogą przyczyniać się do niekorzystnych zmian w masie i składzie ciała, a także prowadzić do zaburzeń metabolicznych sprzyjających zaburzeniom erekcji.

Patrząc na wyniki zdrowia należy zadbać o właściwą jakość węglowodanów w diecie. W jedzeniu powinny dominować złożone formy cukrowców, jak: produkty wytwarzane z całego ziarna zbożowego (chleb razowy, kasze, płatki zbożowe), przetwory zawierające dodatek otrąb, a także surowe warzywa i owoce. Zawartość  energetyczna takiego pożywienia jest obniżona poprzez zawartość naturalnych, niestrawnych części (błonnik pokarmowy). Produkty te nie są tak łatwe do szybkiego przełknięcia jak i pogryzienia, przez co zmniejsza się tendencja do przejadania się. Potrawy przyrządzane z pełnego ziarna zawierają wiele składników mineralnych i witamin sprzyjających prawidłowemu funkcjonowaniu narządów płciowych,produkty  obfitujące w błonnik pokarmowy wywierają także korzystny wpływ na sam metabolizm .  Warunkują bowiem powolne uwalnianie i przenikanie glukozy do krwi co nie powoduje skoku insulinowego i zakłócania przemian kwasów tłuszczowych.

Niewskazana szczególnie jest dieta ze zwiększoną zawartością węglowodanów prostych i wysoko przetworzonych jak cukier, słodycze, białe pieczywo oraz  słodzone napoje. Zawarty w tych produktach bardzo szybko wchłanialny cukier przyczynia się do licznych zaburzeń w gospodarce tłuszczowej i węglowodanowej prowadząc w efekcie do przyspieszenia zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i związanych z nimi zaburzeń erekcji oraz funkcji sexualnych.