Po dzisiejszej wizycie 11latka kilka słów zanim będzie za późno
dajmy trochę od siebie potem wymagajmy od dzieci, dziecko jest jak gąbka chłonie nawyki i zachowania swoich rodziców.

Mój młody (5lat) :) też prowadzi walkę bo uwielbia wszystko co słodkie ale sam twierdzi ze nie lubi :) za to starsza (9lat) mogłaby zostać pozbawiona możliwości jedzenia słodyczy na zawsze i nie będzie to problemem.

Otyłość i nadwagę wśród dzieci odpowiedzialna jest zła dieta i brak ruchu, ale problem jest o wiele bardziej złożony.
Dzieci tyją, bo mają na to przyzwolenie już od najmłodszych lat. Wciąż żywe jest przekonanie, że zdrowe dziecko to pulchne dziecko. Od najwcześniejszych lat rodzina karmi je słodyczami, słodkimi napojami, ciężkostrawnymi potrawami. Kotlet, ziemniaki i surówka to zestaw obowiązkowy podczas niedzielnego obiadu. Co więcej, rodzice nie mają czasu na gotowanie posiłków w domu. Dzieci dostają pieniądze na obiad, ale przepuszczają je na słodkości lub w barach ze śmieciowym jedzeniem.
Czemu sięgają po niezdrowe przekąski? Bo są one powszechnie dostępne i promowane w reklamach telewizyjnych, radiowych czy sieciowych.

Rodzice wzorem :)

Z całą pewnością kluczową rolę w kształtowaniu złych (ale też dobrych) nawyków żywieniowych czy siedzącego trybu życia odgrywają rodzice. Liczne badania wykazały, że kiedy rodzice są otyli, to ich dzieci na 70 proc. też będą otyłe.
Dzieciom nie jest łatwo. Po pierwsze zapadają choroby, które najczęściej dotykają osoby starsze: nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol, miażdżyca, cukrzyca typu II, niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy kamicę pęcherzyka żółciowego. Ponadto cierpią na bezsenność, która wiąże się z bólami głowy, problemami z koncentracją, a w konsekwencji pogorszeniem wyników w nauce i niską samooceną. Pojawiają się też problemy ortopedyczne np. bóle stawów a w okresie nastoletnim m.in. zespół policystycznych jajników skutkujący zaburzeniami płodności.
Dzieci i nastolatkowie z nadprogramowymi kilogramami mają wysoki poziom niepokoju, zmagają się z depresją, są agresywne, mają problemy z akceptacją przez grupę i są narażone na izolację. Te wszystkie zaburzenia mogą z kolei powodować nieprawidłowe poczucie łaknienia, zwiększone ryzyko nadużywania alkoholu, palenia papierosów i samobójstw.
TVN24