Wstęp: Czym jest ketoza?

 

"Keto" w diecie ketogenicznej pochodzi z faktu, że powoduje to, że organizm wytwarza małe cząsteczki paliwa zwane "ketonami". 1 Jest to alternatywne paliwo dla organizmu, używane, gdy jestniedobór glukozy we krwi.Ketony są produkowane, jeśli jesz bardzo mało węglowodanów (które szybko rozkładają się na poziom cukru we krwi) i tylko umiarkowane ilości białka (nadmiar białka może być przeliczony na cukier we krwi).Ketony są wytwarzane w wątrobie, od tłuszczu. Są następnie wykorzystywane jako paliwo w całym ciele, w tym w mózgu. Mózg jest głodnym narządem, który codziennie spożywa dużo energii, i nie może bezpośrednio biegać na tłuszcz. Może działać tylko na glukozie ... lub na ketonach.W diecie ketogenicznej całe ciało przełącza podawanie paliwa, prawie całkowicie na tłuszcz. Poziom insuliny staje się bardzo niski, a spalanie tłuszczu rośnie dramatycznie. Łatwo jest uzyskać dostęp do tłuszczu, aby je wypalić. Jest to oczywiste, jeśli próbujesz schudnąć, ale istnieją też inne mniej oczywiste korzyści, na przykład mniej głodu i stały dopływ energii.Kiedy organizm wytwarza ketony, mówi się, że jest w ketozie. Najszybszym sposobem na to jest - nie jedz niczego - ale oczywiście nie można na zawsze.

Z drugiej strony, dieta ketogenna może być spożyta przez czas nieokreślony, a także powoduje ketozę. Ma wiele korzyści związanych z czczo - w tym utratą masy ciała

2. Co zjeść na diecie ketogenicznej

Najważniejszą sprawą dotarcia do ketozy jest unikanie jedzenia większości węglowodanów. Prawdopodobnie musisz utrzymać spożycie węglowodanów poniżej 50 gramów dziennie w przypadku węglowodanów netto, a najlepiej poniżej 20 gramów. Im mniej węglowych, tym skuteczniejsze.

 

Staraj się unikać

Oto co nie powinno się spożywać w diecie keto - żywności pełnej cukru i skrobi, w tym skrobiowych produktów takich jak chleb, makaron, ryż i ziemniaki. Jak widać, te produkty są dużo wyższe w węglowodanach.

Oznacza to, że musisz całkowicie unikać słodkich produktów cukierniczych, a także skrobiowych produktów takich jak chleb, makaron, ryż i ziemniaki. Zasadniczo przestrzegaj wytycznych dotyczących ścisłej diety niskowęglowodanowych i pamiętaj, że ma wysoką zawartość tłuszczu, a nie wysoką zawartość białka.

Więc co pić na diecie keto? Woda jest doskonała, a więc kawa lub herbata. Nie należy używać substancji słodzących. Skromna ilość mleka lub śmietany jest OK (ale uważaj na kawę latte !). Od czasu do czasu kieliszek wina jest w porządku.