Wojciech Drobiński

Projekt na solidnym fundamencie

Rozmowa z dr Dariuszem Szukałą - założycielem ogólnopolskiej sieci poradni -  Fit Dietetyk

- Od kilku lat na rynku polskim funkcjonuje założona przez Pańską firmę sieć poradni dietetycznych Dobry Dietetyk. Obecnie powstało już blisko 200 placówek w całym kraju i każdego miesiąca przybywają kolejne lokalizacje. Czy uruchamianie następnej podobnej sieci w trakcie dynamicznego wzrostu Dobrego Dietetyka ma większe uzasadnienie?

D.S: Z pozoru mogłoby się wydawać, że kolejny nasz projekt jest powieleniem pierwszego. Nic bardziej mylnego. To zupełnie inny produkt adresowany do oddzielnej grupy klientów. Celem projektu Fit Dietetyk jest promocja usług w zakresie poradnictwa żywieniowego w treningu sportowym. Oczywiście można sobie zadać pytanie, dlaczego tego zadania nie mogła przejąć sieć Dobry Dietetyk. Otóż w dziedzinie dietetyki, podobnie jak w dziedzinie medycyny zaczynają tworzyć się coraz węższe specjalizacje. Sieć Dobry Dietetyk skupia przede wszystkim dietetyków ogólnych i klinicznych, którzy często z oczywistych względów nie zawsze posiadają wystarczające przygotowanie w zakresie zagadnień fizjologii wysiłku, metodyki treningu czy dietetyki sportowej. Dietetycy sieci Dobry Dietetyk specjalizują się głównie w problematyce żywienia w otyłości i chorobach dietozależnych. Z kolei sieć Fit Dietetyk będzie skupiać przede wszystkim specjalistów posiadających odpowiedni zakres wiedzy w zakresie żywienia sportowego i suplementacji. Można więc powiedzieć, że Dobry Dietetyk - to projekt medyczny, a Fit Dietetyk - sportowy.

- Próba uruchomienia takiej specjalizacji w wymiarze ogólnokrajowym z pewnością nie jest łatwym zadaniem?

D.S: Jeżeli chodzi o samą koncepcję tworzenia sieci w wymiarze większej skali, to bez wątpienia mamy w tym już spore doświadczenie, wyniesione z systemu Dobry Dietetyk. W ciagu zaledwie 5 lat działalności staliśmy się największą siecią poradni dietetycznych w Polsce. Większość błędów "wieku dziecięcego" na które byliśmy narażeni w przeszłosci są już za nami i nowa sieć na pewno nie będzie musiała się z nimi zmagać. Projekt FitDietetyk jest przez nas bardzo dobrze przygotowany zarówno pod względem opieki informatycznej, technicznej, graficznej jak i marketingowej.

- Stworzenie takiego projektu wymaga także odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w branży sportowej. To przecież coś zupełnie innego od standardowej dietetyki.

D.S: Tak zgadza się. Bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego i wieloletniego otarcia się o praktykę, trudno byłoby to zainicjować w wymiarze profesjonalnym. Temat samej dietetyki sportowej jest mi bardzo bliski. Od kilkunastu lat jestem stale obecny w tej branży poprzez rozmaite działania publicystyczne, szkoleniowe i naukowe. Wiele uwagi także poświęciłem samej praktyce uruchamiając m.in. projekt Profi MedSport - ośrodek specjalizujący się w żywieniu sportowców wyczynowych. Realizacja tego projektu pozwoliła zdobyć ogromny zasób doświadczenia, który bez wątpienia będzie przekazywany na rzecz rozwoju sieci FitDietetyk.

- Przeglądając portal FitDietetyk.pl można mieć wrażenie, że nie jest on poświęcony wyłącznie samej dietetyce.

D.S: Problematyka żywienia i wspomagania diety jest oczywiście przez nas traktowana priorytetowo. Nie mniej jednak chcieliśmy, aby nasz portal prezentował wiadomości także z innych dziedzin, które generalnie wiążą się ze sportem, aktywnym stylem życia, zdrowiem i urodą. Portal adresowany jest nie tylko dla sportowców, ale przede wszystkim osób zainteresowanych aktywnym stylem życia. Na naszych stronach poświęcamy wiele uwagi także takim zagadnieniom jak np. trening w chorobach, zdrowie seksualne czy skutki zdrowotne dopingu.

- Do kogo adresujecie Państwo swoją ofertę współpracy?

D.S: Nasz projekt adresujemy przede wszystkim dla właścicieli klubów fitness a także trenerów personalnych, którzy zamierzają rozszerzyć zakres swoich usług o profesjonalne poradnictwo dietetyczne. Mamy dla nich przygotowaną gotową i sprawdzoną koncepcję prowadzenia poradni dietetycznej. Ponieważ kładziemy ogromny nacisk na jakość naszych usług staramy się docierać przede wszystkim do klubów cieszących się renomą i rozumiejących, że w dzisiejszych czasach łączenie usług dietetycznych z treningiem sportowym jest już normalnym standardem. Niewątpliwie, współpraca z nami to także możliwość znacznego zwiększenia dochodu firmy, tworzenia nowych rentownych stanowisk pracy jak również okazja do wyróżnienia się na tle konkurencji. W ramach promocji tego projektu szukamy także dietetyków, którzy już działają na rynku i dodatkowo myślą o rozszerzeniu zakresu swoich usług o poradnictwo żywieniowe w treningu sportowym.

- W wielu klubach sportowych działają już dietetycy. Czy nie obawia się Pan, że wdrożenie tego projektu będzie utrudnione?

D.S. - To prawda, że wiele klubów fitness posiada już własnych dietetyków, względnie współpracuje z osobami z zewnątrz. Kiedy zaczynaliśmy projekt "Dobry Dietetyk", również było mnóstwo niezależnych poradni dietetycznych, a mimo wszystko wiele osób nam zaufało. I nawet Ci dietetycy, którzy od lat prowadzili własne poradnie zdecydowało się z nami na współpracę, co w efekcie podwoiło a nawet potroiło im liczbę klientów. Uważam, że projekt Dobry Dietetyk był dla nas znacznie trudniejszym wyzwaniem, a mimo to udało nam się go wdrożyć z dużym sukcesem. Liczymy, że tutaj będzie podobnie. Obecnie rynek usług dietetycznych w klubach nie wygląda najlepiej, gdyż panuje tam bardzo duże zróżnicowanie jakości usług.  Naszym celem jest dotarcie do tych klubów, które cenią przede wszystkim profesjonalizm i pragną się wyróżnić na tle swojej konkurencji. Istnieje także wiele klubów które współpracuje z dietetykami z zewnątrz uzyskując z tej współpracy jedynie niewielką część dochodów. Takim klubom umożliwiamy otworzenie własnej poradni dietetycznej, co z pewnością znacząco poprawy ich pozycję finansową i stworzy niezależność. Mamy świadomość, że przed nami istnieje spore wyzwanie, ale jesteśmy do niego solidnie przygotowani.

- Dziękuje za rozmowę i życzę udanej realizacji projektu.

 

dr Dariusz Szukała - założyciel i koordynator trzech ogólnopolskich projektów: Fit Dietetyk, Dobry Dietetyk oraz Profi MedSport. Od kilkunastu lat zajmuje się zagadnieniami żywienia w sporcie wyczynowym i rekreacyjnym, żywieniowym leczeniem chorób metabolicznych oraz problematyką otyłości i nadwagi. Jest autorem kilkuset publikacji w ogólnopolskich pismach medycznych i sportowych, wielu prac poglądowych w specjalistycznych pismach poświęconych medycynie sportowej, a także współautorem książki akademickiej „Dietetyczne i suplementacyjne wspomaganie procesu treningowego”. Był organizatorem wielu ogólnopolskich konferencji poświęconych dziedzinie żywienia i wspomagania w sporcie, aktywnie uczestniczył w wielu sympozjach naukowo-szkoleniowych oraz programach telewizji ogólnopolskiej. Jednocześnie współpracuje z wieloma klubami i ośrodkami sportowymi. Przekazał ogromną ilość wiedzy trenerom, sportowcom, pracownikom kadr medycznych. Pełni rolę wykładowcy i szkoleniowca, a także zajmuje się opracowywaniem prac badawczych oraz przygotowywaniem złożonych raportów dla kadr trenerskich i medycznych na temat stanu odżywienia zawodników różnych dyscyplin sportowych.

autor: Fit Dietetyk

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Projekt na solidnym fundamencie

Rozmowa z dr Dariuszem Szukałą - założycielem ogólnopolskiej sieci poradni - Fit Dietetyk

czytaj więcej
czytelnia/blog
POKAŻ