Wojciech Drobiński

Jaka kreatyna jest najlepsza

W praktyce, wybór konkretnego suplementu może być uwarunkowany różnymi czynnikami, takimi jak stopień zaawansowania treningowego, budowa ciała, czy dodatkowe priorytety treningowe jak np. wzrost wytrzymałości siłowej, redukcja tkanki tłuszczowej, przyspieszenie regeneracji, itp.

Mając na uwadze stopień zaawansowania sportowego, w przypadku osób o niewielkim stażu treningowym, zalecane są suplementy oparte o monohydrat kreatyny, względnie koniugowane formy kreatyn. Złożone lub zaawansowane suplementy kreatyny są na ogół polecane osobom uprawiającym sport wyczynowo

Czynnikiem decydującym o wyborze określonego suplementu kreatyny może być także budowa ciała. Dotyczy to szczególnie osób zainteresowanych poprawą wyglądu sylwetki. Przy tendencjach do nadwagi na ogół odradza się stosowania monohydratu kreatyny, którego przyjmowanie może wiązać się z nadmiernym magazynowaniem wody w tkankach co łącznie z dużym otłuszczeniem ciała, może powodować niekorzystny efekt „opuchnięcia” sylwetki. W takich przypadkach, bardziej zalecane są koniugowane formy kreatyn. Niektóre z nich wykazują dodatkowo delikatne działanie lipolityczne (promujące rozpad tkanki tłuszczowej). Ten rodzaj suplementów polecany jest szczególnie w programach ukierunkowanych na wzrost masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.

W niektórych dyscyplinach sportowych, zawodnicy obok wzrostu masy mięśniowej, muszą także dążyć do utrzymania odpowiedniej wydolności oraz wysokiej zdolności regeneracyjnej organizmu. Z tego tytułu, w przypadkach wysokiego zaawansowania sportowego, programy wspomagania powinny uwzględniać przede wszystkim złożone i zaawansowane formy suplementów kreatynowych, które odznaczają się bardzo szerokim spektrum działania ergogenicznego.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Jak stosować kreatynę?

Wrze 11, 2014 Kreatyna

Na przestrzeni ostatnich lat zaprezentowano wiele procedur suplementacyjnych dotyczących stosowania kreatyny.

czytaj więcej

Jak poprawić działanie kreatyny

Wrze 11, 2014 Kreatyna

W programach suplementacji kreatyną, obok aspektów związanych z dawką, często uwypukla się rolę substancji wspomagających wykorzystanie kreatyny przez mięśnie.

czytaj więcej
czytelnia/blog
POKAŻ