Wojciech Drobiński

Ruch usprawnia seks

Utrzymanie odpowiedniego stopnia aktywności fizycznej stanowi ważny element w utrzymaniu sprawności seksualnej. Poddając organizm codziennej porcji umiarkowanych ćwiczeń tlenowych jak spacer, marsze czy jazda na rowerze zwiększa się wydolność serca i płuc. Dzięki temu przepływająca krew jest rzadka, ale zawiera znacznie większą liczbę czerwonych krwinek transportujących tlen, co umożliwia także bardziej efektywną pracę narządów płciowych.

Systematyczne wysiłki aerobowe są także skuteczną metodą na pozbycie się zbędnego bagażu tłuszczu, szczególnie w obrębie jamy brzusznej, dzięki czemu jest się nie tylko zdrowszym, ale także bardziej atrakcyjnym wizualnie. Szczupła i zgrabna sylwetka poprawia samopoczucie a wraz z nim rośnie wiara i poczucie pewności siebie. Ćwiczenia aerobowe wpływają na normalizację lekko podwyższonego lub zbyt niskiego ciśnienia krwi, zmniejszają ilość złego cholesterolu (LDL) a podnoszą jego korzystne frakcje HDL. Jedno z badań wykazało, że zwiększony poziom dobrego cholesterolu HDL zwiększa gotowość do wzwodu, głównie poprzez wpływ na poprawę krążenia krwi i zwiększone usuwanie blaszek miażdżycowych.

Największe znaczenie dla utrzymania seksualnej sprawności mają jednak ćwiczenia siłowe. To właśnie one powodują szybki przyrost masy mięśniowej i dają natychmiastowe wzmocnienie organizmu. U początkujących możemy zaobserwować nawet kilkukrotny wzrost siły w ciągu kilku miesięcy. Pod wpływem tego typu treningów ciało staje się twarde, jędrne i silne, dzięki czemu zyskujemy sporo na fizycznej atrakcyjności. A przecież nic nie poprawia nastroju tak, jak świadomość bycia dla kogoś atrakcyjnym.Warto ćwiczyć na siłowni. Ćwiczenia siłowe wywierają niezwykle mocny wpływ na wydzielanie takich hormonów jak testosteron czy hormon wzrostu (somatotropina), mających ścisłe powiązanie ze sprawnością seksualną. Testosteron wpływa na wzwód poprzez oddziaływanie na komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym, które przesyłają bodziec do zwieracza umożliwiając tym samym szybką erekcję. Jest to główny hormon odpowiedzialny za popęd płciowy. Dzięki odpowiedniej dawce ćwiczeń siłowych zwiększony poziom testosteronu można utrzymać do późnych lat życia. Testosteron wzmaga budowę mięśni i redukuje zbędną tkankę tłuszczową. Ponadto niweluje niekorzystne działanie kortyzolu - hormonu odpowiedzialnego za niszczenie tkanki mięśniowej i innych białek w organizmie. Kortyzol tłumi wydzielanie przez przysadkę mózgową hormonów sterujących funkcjonowaniem jąder, może doprowadzić do zmniejszenia lub utraty libido, spowodować impotencję i zaburzenia w produkcji spermy. Nic nie obniża poziomu kortyzolu tak skutecznie jak ćwiczenia siłowe z obciążeniem. Regularne korzystanie z sesji treningowych na siłowni prowadzi jeszcze do innych niezwykle cennych zmian w układzie hormonalnym.

Otóż ćwiczenia z obciążeniem niezwykle silnie pobudzają przysadkę mózgowa do produkcji hormonu wzrostu. Przez wiele lat uważano, że jest on produkowany jedynie w okresie wzrostu i rozwoju organizmu i zanika gdy osiągnie on fizyczną dojrzałość. Obecnie wiemy, że hormon wzrostu może oddziaływać na organizm przez cały okres życia i odgrywać ogromną rolę w rozwoju mięśni, rozmaitych narządów i zapewniać udane życie seksualne. Hormon wzrostu wpływa pozytywnie na pracę serca i układu krążenia, zapewniając lepsze ukrwienie poszczególnych części ciała, również narządów płciowych. Przyspiesza on także gojenie w ich strukturze drobnych urazów powstałych podczas częstych stosunków seksualnych. Hormon ten nie tylko przywraca sprawność narządom, ale także orzeźwia umysł, działa antydepresyjnie, relaksuje, poprawia koncentrację, dodaje animuszu i wiary we własne siły.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Arginina jak wiagra

Prawidłowa erekcja uwarunkowana jest dopływem krwi do prącia i zatrzymaniem jej przez powiększone ciała jamiste. W tym skomplikowanym procesie biochemicznym zasadniczą rolę odgrywa tlenek azotu ...

czytaj więcej

Cukier nie osłodzi seksu

Zarówno nadmiar jak i niedobór węglowodanów (cukrów) w diecie oraz nieodpowiednia ich jakość mogą przyczyniać się do niekorzystnych zmian w masie i składzie ciała, a ...

czytaj więcej
czytelnia/blog
POKAŻ