Wojciech Drobiński

Słodkie napoje i soki

Nie pijesz, nie żyjesz! …Ale czy pijąc to coś, przeżyjesz? … woda, dwutlenek węgla, barwnik (E150d), substancje słodzące, cyklaminian sodu, aspartam, acesulfam K, regulatory kwasowości - kwas fosforowy, cytrynian trójsodowy, aromaty, kofeina, substancje konserwujące: benzoesan sodu i sorbinian potasu. To tylko tzw. napoje "zero" moi drodzy!

Przed nami ten lepszy - cieplejszy czas w Polsce. Podczas upałów wzrasta zapotrzebowanie organizmu na płyny, zwłaszcza u osób intensywnie i regularnie trenujących. Jeśli nie chcesz zacząć świecić fluorescencją, warto zwrócić uwagę, po co sięgasz, chcąc ugasić pragnienie. U dorosłego, atletycznego człowieka zawartość wody w organizmie wynosi zazwyczaj 60%, a dziennie zapotrzebowanie organizmu na tę niezbędną substancję to około 2,5 l. Dodatkowo w upalne dni wraz z potem dochodzi do wzmożonej utraty wody, a w dodatku wraz z nią tracone są witaminy i składniki mineralne.  Aby ugasić pragnienie i dodać sobie zastrzyku energii, często sięgamy po napoje, które chwilowo pobudzają naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Napoje słodzone i gazowane nie ugaszą pragnienia i nie nawodnią odpowiednio organizmu, mają wiele sztucznych składników i… kalorii. Szklanka sztucznie słodzonego soku czy też napoju gazowanego to 250 kcal, czyli tyle, co średniej wielkości pączek! Z kolei produkty zawierające kofeinę i alkohol działają odwadniająco na nasz organizm.

Napoje

Kolejne „świństwo” to napoje, w których udział soku wynosi nie więcej niż 20% składu surowcowego. Do ich wytwarzania wykorzystuje się: wodę pitną, soki owocowe, przeciery owocowe i/lub warzywne oraz cukry, syropy skrobiowe i cukrowe, zaprawy do napojów, syropy spożywcze, koncentraty słodowe, miód pszczeli i sztuczny, kawę naturalną i zbożową oraz ich ekstrakty, piwo, a także dozwolone substancje dodatkowe powodujące wiele kontrowersji. Napoje mogą być utrwalane termicznie lub konserwowane chemicznie. Do utrwalania napojów stosować można kwas sorbowy i/lub benzoesowy. Cechy sensoryczne (smak, zapach itp.) napojów owocowych w niewielkim tylko stopniu kształtowane są przez sok, na bazie którego powstają. Dominującą rolę odgrywają substancje dodatkowe - barwniki i aromaty oraz substancje słodzące, naturalne i intensywnie słodzące oraz regulatory kwasowości. Zaskoczeni?

Koncentraty owocowe

Najczęściej sięgamy po soki odtwarzane, będące głównym produktem przemysłu sokowniczego. Są to rozcieńczone wodą uprzednio zagęszczone soki owocowe (koncentraty) utrwalane w procesie pasteryzacji. Mogą być wzbogacone miazgą i miąższem, które były uprzednio oddzielone od tego samego rodzaju soku podczas zagęszczania. Do tego rodzaju soków dodawany jest naturalny aromat.  Po co? Niestety, pod wpływem długotrwałego ogrzewania podczas zagęszczania soku, ulatniają się substancje nadające owocom ich charakterystyczny zapach. Jak rozpoznać, czy kupujemy sok tylko i wyłącznie z owoców, czy też z dodatkami cukrów lub substancji zakwaszających? Soki bez dodatków smakowych - zakwaszających bądź słodzących - określane są zwykle mianem soków 100% lub opatrzone napisem: „bez dodatku cukru”. Na opakowaniach soków, które poddano korekcie smaku, informację na ten temat znajdziemy w składzie recepturowym, zamieszczonym zwykle na bocznej ściance opakowania. Na sokach tych nie znajdziemy również informacji „sok 100%”. Na opakowaniach wszystkich soków wyprodukowanych z soków owocowych zagęszczonych musi znaleźć się zapis, że jest to sok odtwarzany.

Soki naturlane

Soki naturalne to produkty stosunkowo nowe na naszym rynku. Powstają poprzez wyciśnięcie soku z owoców. Taki sok utrwala się jedynie poprzez pasteryzację. Coraz częściej w chłodniach sklepów dostępne są również soki naturalne, niepoddawane procesowi pasteryzacji, czyli soki minimalnie przetworzone o jedn, dwudniowej trwałości. Należy je przechowywać w lodówce. Dzięki temu, że nie są poddawane pasteryzacji, soki te, podobnie jak soki świeże, wyciskane z tkanek owoców w domu lub punktach gastronomicznych, mają naturalny smak.

Woda i izotoniki

Podstawowym napojem na lato powinna być jednak woda! Dodatkowo w upalne letnie dni powinniśmy wzmocnić nasz organizm napojami „funkcjonalnymi”. Są to takie, które zawierają witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szybko nawadniają organizm oraz uzupełniają składniki mineralne, które tracimy w ciągu całego dnia wraz z potem. Łatwo się przyswajają i nie obciążają przewodu pokarmowego. Przyswajalność danego płynu przez organizm uzależniona jest od wskaźnika osmolarności, czyli stężenia składników zawartych w płynie. Napoje najlepiej przyswajane to takie, w których jest ono zbliżone do stężenia komórek naszego ciała. Mam tutaj na myśli napoje izotoniczne. Doskonale nawadniają oraz dodają energii. Polecam je zwłaszcza podczas treningów i upałów. Z braku laku zawsze można rozcieńczyć 100-procentowy sok owocowy wodą (pół na pół) i podnieść jego stopień wchłanialności! Podczas pracy siedzącej lepsza będzie jednak woda!

autor: mgr inż. Karolina Kozela

źródło: bikeboard.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Żeń-szeń "potencjalny" suplement

W Chinach magia i moc lecznicza żeń-szenia jest znana już od 4 tysięcy lat. Europa zainteresowała się tym korzeniem na początku XVI wieku. Jest to ...

czytaj więcej

Słodkie napoje i soki

Nie pijesz, nie żyjesz! …Ale czy pijąc to coś, przeżyjesz? … woda, dwutlenek węgla, barwnik (E150d), substancje słodzące, cyklaminian sodu, aspartam, acesulfam K, regulatory kwasowości ...

czytaj więcej
POKAŻ