Wojciech Drobiński

Trening po zawale

Osoby, które przebyły zawał serca, powinny uzyskać dokładne informacje od swojego kardiologa, jaki rodzaj aktywności jest w ich przypadku polecany oraz jak długo i w jakim tempie mogą ćwiczyć.

Aby trening fizyczny był skuteczny i bezpieczny, musi opierać się na zasadach systematyczności i stopniowego zwiększania obciążeń. W początkowej fazie, chorym zaleca się proste ćwiczenia gimnastyczne na świeżym powietrzu lub w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach. Nigdy nie należy podejmować  ćwiczeń po większym wysiłku fizycznym, jedzeniu lub zdenerwowaniu się. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy skontrolować czynność serca. Tętno spoczynkowe nie powinno być wyższe niż 80-85 uderzeń na minutę. Proste ćwiczenia gimnastyczne należy wykonywać ruchami płynnymi, koordynując odpowiednio wdech i wydech. Nigdy nie należy wykonywać ćwiczeń w bezdechu. Jeżeli w trakcie wysiłku wystąpi złe samopoczucie, niepokojące bóle za mostkiem, pieczenie w gardle lub nierówne bicie serca, gimnastykę należy przerwać, położyć się i odpocząć. Nigdy nie należy podejmować ćwiczeń jeżeli występuje złe samopoczucie, przeziębienie, stan podgorączkowy lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Moment podjęcia bardziej zaawansowanych zajęć sportowych, takie jak biegi, gry sportowe, pływanie może wyznaczyć jedynie lekarz.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Trening w chorobach układu ruchu

Wrze 11, 2014 Trening w chorobie

Częstość występowania zmian chorób zwyrodnieniowych zwiększa się wraz z wiekiem. Dodatkowo pogłębianiu się tego typu schorzeń sprzyjają różnorodne choroby, przeciążenia zawodowe, sportowe, urazy, które powodują ...

czytaj więcej

Trening w chorobie Parkinsona

Wrze 11, 2014 Trening w chorobie

Jednym z najważniejszych elementów walki z objawami choroby Parkinsona, oprócz leczenia farmakologicznego jest systematyczna aktywność fizyczna.

czytaj więcej
POKAŻ