Wojciech Drobiński

Zamienniki posiłków

Regularność odżywiania jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zbyt mała ilość posiłków w ciągu dnia oraz zbyt długie przerwy między nimi mogą znacząco wpływać na rozwój i przebieg otyłości oraz wiele innych groźnych chorób jak miażdżyca, cukrzyca, choroby wątroby czy zaburzenia hormonalne.

Nieregularne odżywianie sprzyja pojawianiu się licznych zaburzeń w gospodarce węglowodanowej i tłuszczowej organizmu, zwiększa się poziom insuliny (hormon sprzyjający tyciu), a także dochodzi do wzrostu aktywności enzymów odpowiedzialnych za produkcję kwasów tłuszczowych i ich wzmożone magazynowanie. Trudności w utrzymaniu należnej masy ciała pod wpływem nieregularnego odżywiania są także wynikiem niekorzystnych reakcji psychofizjologicznych w organizmie. Po okresie przegłodzenia mamy niezwykle wzmożone łaknienie, przez co trudno jest nam zapanować nad ilością zjadanego pokarmu. Związane jest to z opóźnioną reakcją zaspokajania ośrodka sytości w podwzgórzu.

Przyczyną chaotycznego i nieregularnego sposobu odżywiania jest na ogół pośpiech oraz brak czasu jaki towarzyszy naszemu codziennemu życiu. Wiele osób, z tytułu wykonywanej pracy ma także utrudniony dostęp do wartościowych produktów, w efekcie czego nie jada w ogóle posiłków, względnie korzystna z niezdrowych i wysokokalorycznych produktów typu fast food. W takich przypadkach, korzystną rolę wspomagającą mogą odegrać specjalne preparaty energetyczno-odżywcze oferowane w formie koktajli smakowych. W zakresie terapii nadwagi najczęściej wykorzystuje się odżywki energetyczno-białkowe, względnie czysto białkowe. Do pierwszej grupy zaliczane są specjalne preparaty zawierające białko oraz węglowodany pod postacią wolnowchłaniających się maltodekstryn oraz błonnika. Preparaty najczęściej są wzbogacone dodatkowo w kompleks witamin i minerałów oraz inne substancje wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej. Zalecana porcja preparatu zawiera najczęściej ok. 100-200kcal i stanowi idealny zamiennik np. drugiego śniadania. Ten typ preparatu można wykorzystywać także jako dodatek lub zamiennik pierwszego śniadania u osób, które mają osłabiony apetyt w godzinach rannych.

Jeżeli preparat odżywczy ma być zamiennikiem posiłku popołudniowego lub wieczornego zaleca się stosowanie odżywek białkowych w ilości 15-30g na porcję. Należy jednak pamiętać, że odżywki w formie płynnej nie mają większych właściwości sycących, dlatego u osób ze zwiększonym łaknieniem powinno podawać się je łącznie z preparatem błonnikowym. Odżywki nie powinny także zastępować więcej niż dwa posiłki dziennie, a ich przyjmowanie powinno być przedzielone przynajmniej jednym posiłkiem tradycyjnym.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Z tuszą pod prysznic

Wrze 11, 2014 Nadwaga

W okresie uciążliwych zmagań z nadwagą niezwykle pomocny okazać się może zwykły codzienny prysznic.

czytaj więcej

Łaknienie na słodycze

Wysoki udział węglowodanów szczególnie ich form wysokoprzetworzonych wpływa w istotny sposób na pobudzanie mechanizmów neurohormonalnych i metabolicznych sprzyjających gromadzeniu rezerw tłuszczu.

czytaj więcej
czytelnia/blog
POKAŻ