Wojciech Drobiński

Antyoksydanty chronią męskość

Stres wolnorodnikowy w istotny sposób może przyczyniać się do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu narządów płciowych. W wyniku aktywnego działania cząstek rodnikowych dochodzi do uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych, a także zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów produkujących hormony. W istocie może to inicjować lub potęgować zaburzenia potencji na tle naczyniowym i hormonalnym.

Nasilony stres, nieodpowiednia dieta, nadużywanie preparatów farmakologicznych, brak odpowiedniej aktywności fizycznej, zanieczyszczenia środowiska przyczyniają się w istotny sposób do nasilenia w organizmie niebezpiecznych reakcji wolnorodnikowych odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie się organizmu oraz rozwój patologicznych zmian w funkcjonowaniu wielu narządów i tkanek. W wyniku kumulowania się czynników nasilających proces powstawania wolnych rodników, komórki ciała zaczynają przedwcześnie starzeć się, chorować i umierać. Rozwijają się różne procesy zapalne, skóra żółknie i marszczy się a narządy takie jak serce, wątroba, nerki czy gruczoły wydzielania wewnętrznego coraz częściej odmawiają posłuszeństwa.

W ramach działań ukierunkowanych na poprawę zdrowia i sprawności seksualnej istotną rolę pełnią więc czynniki zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych cząstek wolnorodnikowych. Jak dowodzą badania ostatnich lat, ważną rolę w hamowaniu niekorzystnych reakcji w organizmie może pełnić ubogokaloryczna dieta, której stosowanie powoduje zmniejszenie tempa przemian metabolicznych. W warunkach wolniejszej przemiany materii komórki są w stanie dokładniej kontrolować reakcje chemiczne zachodzące w ich wnętrzu. Dieta antyrodnikowa powinna jednocześnie charakteryzować się wysoką wartością odżywczą, przede wszystkim odpowiednią zawartością witamin antyoksydacyjnych jak: witamina E, C czy beta-karoten oraz koenzym Q10. Zważywszy że witamina E dodatkowo nasila wchłanianie jodu a także pobudza syntezę wielu hormonów inicjujących popęd seksualny, jej dodatkowa suplementacja wspólnie z innymi substancjami antyoksydacyjnymi wydaje się niezwykle korzystna.

Cenną rolę w łagodzeniu niebezpiecznych reakcji wolnorodnikowych pełnią także zawarte w produktach roślinnych - flawonoidy. Związki te wykazują niezwykle szerokie spektrum działania na organizm ludzki. Flawonoidy nie tylko skutecznie powstrzymują działanie cząstek rodnikowych ale także hamują agregacje płytek krwi, posiadają zdolność rozpuszczania skrzepów, działają przeciwzapalnie, diuretycznie, zwiększają wydalanie szkodliwych metali oraz uszczelniają maleńkie naczynia krwionośne. Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na utrzymanie należytej sprawności seksualnej.

Do produktów żywnościowych szczególnie bogatych w związki flawonoidowe możemy zaliczyć warzywa takie jak: brokuły, pomidory, cebulę, owoce cytrusowe, szczególnie grejpfruty, owoce jagodowe a także niektóre napoje jak herbatę, czerwone wino gronowe czy kakao. Każdy z tych produktów zawiera różne rodzaje flawonoidów, dlatego niezmiernie ważne jest urozmaicanie codziennej diety. Niewątpliwie warto również sięgać po różne preparaty farmaceutyczne takie jak wyciągi z owoców cytrusowych, skórek i nasion winogron, pomidorów, czarnej porzeczki czy aronii, które w swym składzie zawierają bardzo skondensowane dawki cennych substancji flawonoidowych.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Antyoksydanty chronią męskość

Stres wolnorodnikowy w istotny sposób może przyczyniać się do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu narządów płciowych. W wyniku aktywnego działania cząstek rodnikowych dochodzi do uszkodzeń w ...

czytaj więcej

Antyoksydanty chronią męskość

Stres wolnorodnikowy w istotny sposób może przyczyniać się do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu narządów płciowych. W wyniku aktywnego działania cząstek rodnikowych dochodzi do uszkodzeń w ...

czytaj więcej
czytelnia/blog
POKAŻ