Czytelnia

Wojciech Drobiński

tel. 882 951 177 Umów się online

Rola BCAA w oddalaniu zmęczenia

W czasie intensywnej pracy mięśniowej wraz ze spadkiem poziomu glikogenu mięśniowego (zapasów cukru) obniża się stężenie BCAA w osoczu krwi.

Zmniejszony poziom aminokwasów rozgałęzionych w krwiobiegu powoduje zwiększenie dostępu tryptofanu (innego aminokwasu) do mózgu, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu stężenia serotoniny – neuroprzekaźnika wywołującego senność i zmęczenie. Zaznacza się, to szczególnie po upływie 90 minut wysiłku, względnie wydatkowaniu ok. 2000 kcal.

Dawkowanie BCAA przed wysiłkiem powoduje blokowanie dopływu tryptofanu do komórek mózgowych, w efekcie czego oddalane jest zmęczenie na poziomie centralnego układu nerwowego. Aminokwasy BCAA  pełnią także bezpośrednią rolę energetyczną. Zbudowane są ze szkieletu węglowego oraz grupy aminowej. Pierwszy fragment bezpośrednio wykorzystywany jest jako źródło energii, natomiast z drugiego wytwarzana jest L-alanina. Następnie L-alanina transportowana jest do wątroby i tam w tzw. procesie glukoneogenezy przekształcana jest w glukozę. Następnie glukoza zostaje odtransportowana z powrotem do mięśni szkieletowych i zamieniona na energię.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Energia dla układu nerwowego

Wrze 11, 2014 Wspomaganie energetyczne

W czasie długotrwałej pracy mięśniowej, szczególnie o dużej intensywności w organizmie dochodzi do wyczerpania rezerw glikogenu w mięśniach i wątrobie. W wyniku uszczuplenia zapasów węglowodanów ...

czytaj więcej

Zastosowanie BCAA w sportach wytrzymałościowych

Wrze 11, 2014 Wspomaganie energetyczne

BCAA to jeden z najważniejszych suplementów wspomagających dla sportowców takich dyscyplin jak kolarstwo czy biegi długodystansowe. Przyjmowanie BCAA przed wysiłkiem może zapobiec spadkowi koncentracji oraz ...

czytaj więcej
POKAŻ